Jak dbać o baterie w laptopie?

| 0 Komentarzy
Wpływ na żywotność baterii w laptopie ma wiele czynników. Warto robić wszystko, aby służyła nam jak najdłużej.

To zaś nie zawsze jest tak proste, jak niektórym może się wydawać. Wymaga bowiem od nas odrzucenia pewnych szkodliwych nawyków, przez które laptop bez podłączenia do źródła zasilania jest w stanie pracować coraz krócej. Na początek czas ten wynosi nawet kilka godzin, po roku spada do godziny-dwóch, by następnie skurczyć się to zaledwie kilkudziesięciu minut.

Polecane baterie do laptopa

Oczywiście musimy być świadomi, że taka kolej rzeczy jest nieunikniona. Każda bateria posiada bowiem określony cykl ładowania, po przekroczeniu których po prostu traci swoje właściwości. Moment ten można jednak znacząco oddalić, zwłaszcza gdy będziemy trzymać się pewnych prostych, ale jakże istotnych zasad.

W jaki sposób rozładowywać baterię?

Pytanie to wydać się może kuriozalne, jednak w rzeczywistości jest bardzo na miejscu. Podczas pracy laptopa wyłącznie na baterii, przeważnie czekamy do samego końcu, aż ponownie podłączymy go do zasilania. Lampa ostrzegawcza włącza się zazwyczaj przy 10%, choć niektórzy budzą się dopiero w momencie, gdy na ekranie pojawi się informacja, że urządzenie zostanie wyłączone w przeciągu 30 sekund.

Jest to duży błąd, który, w przypadku gdy jest popełniany nagminnie, może doprowadzić do znacznie szybszego zużycia naszej baterii. W przypadku ogniw litowo-jonowych, przyjmuje się, że dolną granica, po przekroczeniu której warto włączyć ładowanie, wynosi około 50%. Oczywiście są to zasady mocno umowne, choć należy przyznać, że zostały one podparte badaniami. Jeśli jednak nie uśmiecha się nam ciągłe podłączenia kabla zasilającego, możemy dolną granicę obniżyć do 20%. To i tak lepiej niż całkowite rozładowywanie.

Jeszcze do niedawna producenci, a także sprzedawcy sprzętu elektronicznego (zwłaszcza laptopów i telefonów) radzili nam, aby baterię formatować. Polegało to na całkowitym jej wyczerpaniu i ładowaniu do 100%. Czynność tę należało powtórzy trzykrotnie. Praktyka ta powinna zostać jednak zapomniana, ponieważ nowoczesne baterie litowo-jonowe takich zabiegów po prostu nie potrzebują.

A jeśli ładować, to do jakiego poziomu?

Skoro dokładnie omówiliśmy sobie proces rozładowywania naszej baterii, warto zwrócić uwagę na jej ładowanie. Jak się bowiem okazuje, osiągnięcie poziomu 100% nie jest bowiem najlepszym wyjściem. W tym miejscu kolejny raz warto wspomnieć o specjalistach, którzy wyznaczyli górną granicę na poziomie 90%.

Wszystko to sprawia, że korzystniejsze dla baterii laptopa jest utrzymywanie jej w granicach od 50% do maksymalnie 90%. Wiele osób słusznie uzna, iż wiąże się to z koniecznością ciągłego „doładowywania” akumulatora. Czy więc ciągłe podłączanie i odłączanie przewodu zasilającego nie wywoła czasem więcej szkód niż pożytku? Okazuje się, że nie, a wszystko wyjaśniają wspomniane już cykle.

Jak bowiem wspomnieliśmy, każda bateria posiada określoną liczbę cykli ładowania, które wyznaczają umowną granicę jej żywotności. Co ważne, jeden pełen cykl związany jest z całkowitym wyładowaniem baterii i naładowaniem jej do 100%. Dlatego tez korzystniejsze wydają się być krótsze odcinki ładowania, związane właśnie z wymienionymi wartościami. Oczywiście nie zawsze będziemy mieć możliwość kontroli poziomu naładowania baterii naszego laptopa. Zawsze jednak warto mieć tę kwestię a uwadze.

Ciągłe ładowanie

Śmiało można w tym miejscu uznać, że najlepszym i najwygodniejszym wyjściem z sytuacji okaże się utrzymywanie laptopa przez cały czas podłączonego do zasilania. Nie musimy martwić się wtedy cyklami, a i górną granicę przekraczamy zaledwie o 10%.

Jest to jednak myślenie błędne. Dlaczego? Chcąc to wyjaśnić, należy zwrócić uwagę na sposób zachowywania się baterii. Gdy przez cały czas jest ona podłączona, przechodzi w specjalny tryb (zwany często „bateryjnym), który wbrew pozorom nie charakteryzuje się tym, że poziom naładowania akumulatora przez cały czas jest utrzymywany na niezmiennej wartości 100%.

W takich przypadkach również się wyładowuje, ale przez bardzo krótki czas.  Gdy poziom spadnie do około 95-96%, bateria zostaje natychmiast naładowana do pełna. I tak w kółko. Mamy więc do czynienia z mini cyklami, których liczba jest jednak ogromna, co ma oczywiście wpływ na skrócenie żywotności baterii.

Jest jedna metoda, która uwolni nas od częstego odłączania i podłączania ładowania. Baterie możemy bowiem wyjąć i korzystać wyłącznie z zasilania sieciowego. Wadą takiego rozwiązania jest oczywiście ryzyko wystąpienia awarii zasilania, przez które nasz laptop zostanie od razu wyłączone, a wszelkie niezapisane postępy utracone. Pamiętać należy również o tym, że nie wszystkie laptopy posiadają wyciąganą baterię. W wielu modelach mamy do czynienia z ogniwamy zintegrowanymi, czyli schowanymi w obudowie.

Przechowywanie baterii

Jeśli zdecydowaliśmy się odłączyć akumulator, musimy pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób go przechowywać. Błędy popełnione w tej czynności również mogą bowiem wpłynąć na jej żywotność.

Baterie należy przetrzymywać w suchym i stosunkowo chłodnym miejscu (w temperaturze pokojowej) – parapet, na który padają promienie słońca, lodówka czy też okolice mocnego sprzętu nie nadadzą się. Akumulator nie może być również całkowicie wyładowany, ponieważ bardzo negatywnie wpłynie to na jego żywotność. Pamiętajmy, że nawet odłączone baterie tracą energię – przed wyjęciem warto więc podładować je do koło 75-80%.

Jak dbać o baterie w laptopie

Oszczędzanie energii

Jak łatwo możemy się domyślić, na stan naszej baterii pozytywnie wpłynie ograniczenie poboru energii. Dzięki temu będzie ona rozładowywała się dużo wolniej. Na jakie sposoby warto się zdecydować?

  • wyłączenie niepotrzebnych programów – zwłaszcza tych pracujących w tle i uruchamianych wraz z załadowaniem systemu operacyjnego. Możemy je wyłączyć w menadżerze zadaniach w sekcjach „procesy” i „uruchamianie” lub odinstalować w panelu sterowania i sekcji „programy,
  • mniejsza jasność ekranu – nie zapewni nam to zbyt dużego zysku energii, jednak, jak wiadomo, grosz do grosza, a…,
  • podświetlenie klawiatury – jeżeli nie jest nam potrzebne, warto je wyłączyć. To samo tyczy się chociażby modułu Bluetooth,
  • przechodzenie w tryb uśpienia – gdy zamierzamy na dłuższy czas odejść od laptopa, a nie chcemy go wyłączać, warto rozważyć przejście w tryb uśpienia, w trakcie którego będzie on pobierał znacznie mniej energii. Oczywiście oszczędność energii okaże się złudna, jeżeli laptop w takim stanie będzie utrzymywany przez kilka godzin. W tej sytuacji lepiej po prostu go wyłączyć,
  • odłączenie urządzeń zewnętrznych – huby, myszki, lampki, dyski zewnętrzne – wszystko to pobiera energię. Jeśli więc nie potrzebujemy tego typu urządzeń, odłączmy je.

Temperatura pracy laptopa

Na koniec warto jeszcze poświecić kilka słów na temat warunków, w jakich korzystamy ze swojego urządzenia. Jak się bowiem okazuje, mają one ogromny wpływ na kondycję baterii.

Laptop nie powinien być przegrzewany ponad miarę, zwłaszcza przez dłuższy czas. Zbyt wysokie temperatury źle oddziałują na pracę konkretnych podzespołów, nie tylko baterii, ale również dysku twardego i zasilacza. Jeśli więc nasz sprzęt nie spełnia wymagań stawianych przez daną grę, nie próbujmy na siłę jej uruchamiać i „grać” w nią przez kilka godzin. Być może jesteśmy miłośnikami przeglądu slajdów, jednak nasze hobby nie będzie miało zbyt dobrego wpływu na baterię. Oczywiście skorzystać możemy także z podstawek chłodzących, jednak nie zawsze załatwiają one sprawę.

Co równie ważne, pod żadnym pozorem nie blokujmy wylotów powietrza znajdujących się na obudowie laptopa. Prowadzi to bowiem do dużego wzrostu temperatury w środku. Blokować wyloty możemy nawet nieświadomie – na przykład kładąc laptopa na obrus, serwetki czy chociażby łóżko. Warto poszukać w sieci darmowego oprogramowania monitorującego temperaturę baterii i wszystkich najważniejszych podzespołów. W ten sposób dowiemy się, w jakich warunkach pracują.

Prawidłowe użytkowanie baterii laptopa to temat bardziej rozbudowany, niż z pozoru może się wydawać. Warto trzymać się powyższych zaleceń, ponieważ pozwolą one znacznie wydłużyć żywotność ogniw. Zwłaszcza że nie wymagają od nas specjalnego wysiłku lub poświęcania sporej ilości czasu.

Udostępnij
4,6
10 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.